Kdo miluje plavání, ten se i v zimních měsících oddává této činnosti v krytém bazénu (pokud zrovna není otužilec a neplave ve Vltavě). Plavecké bazény jsou natolik velké, že ideálním způsobem kryjí potřebu po tomto sportu. Chcete-li si vybudovat něco podobného na vlastní zahradě, bude to obnášet obrovskou investici a samozřejmě dostatečně velkou plochu. Vzhledem k tomu se zahradní bazény omezují na velikost minimální, ale zpravidla nebývá dostatečně velká na to, abychom tu mohli provozovat aktivní plaveckou činnost. Zahradní bazény slouží zejména pro relaxaci, uvolnění a potěšení v tomto duchu.
A jsme u toho, jak velký bazén si pořídit, aby pro relaxaci stačil? V zásadě zjistíte, že vystačíte s docela malými rozměry, klidně i se čtyřmetrovou nádrží v průměru. Cenově vychází poměrně dostupně, a to i včetně základního příslušenství, které je nutné pro zachování potřebné čistoty vody. Patří sem filtrační okruh s čerpadlem a filtrační nádobou, desinfekční prostředky (chlorové či bezchlorové) a také bazénový vysavač.
Vysavače se vyrábí ve třech základních provedeních, lišících se mezi sebou technickou náročností. Ty nejsofistikovanější jsou robotické, plně automatizované systémy s vlastní filtrací a pohonem, ovšem není to zadarmo. Cenově dostupnější jsou poloautomaty s vlastním pohonem, které se ovšem zapojují k původní bazénové filtraci a vykonávají po dně jen náhodný pohyb.
Do třetí skupiny řadíme nástavce na teleskopickou tyč a provádíme s nimi odsávání dna podobně, jako je tomu u běžného vysavače na koberce. Ruční vysavače jsou ovšem stejně efektivní, jako všechny ostatní typy, pouze musíte vydat určitou námahu, ale za předpokladu, že jste důslední, vyčistíte dno bazénu úplně perfektně. A to s minimálními investicemi, neboť ruční bazénový vysavač pořídíte pouze za pár stokorun.