Pro ty, co nevědí o bitcoinu, jedná se o takzvanou kryptoměnu, tedy internetové platidlo bez jakéhokoliv reálného zastoupení, právě teď s hodnotou převyšující desetitisíce korun, založené na tzv. technologii blockchainu a s původem výtvor anonyma skrývajícího se za japonský pseudonym. Asi takto ke krátkému úvodu. Říkáte si, jak to může mít takovou hodnotu? Něco neuchopitelného, co existuje jen ve světě internetu. To nikdo neví, možná entusiasmus, nadšení, chuť experimentovat a také vůle decentralizace státu, to všechno možná zapříčinilo neskutečný nárůst této měny a mnohých dalších, protože bitcoin není jediný, avšak největší a nejlukrativnější.
Proč bychom tedy měli být na pozoru?
Některým státům se, nečekaně, nemusí zrovna líbit, že se na jejich území a v jejich jurisdikci operuje s měnou, nad kterou zkrátka nemá nikdo kontrolu. Nikdo ji nesleduje, nikde nemá konec. Nelze ji ani dostatečně měnit zevnitř. Zatím je všechno, jak se říká, v pořádku, ale může nastat chvíle, kdy se stane něco neočekáváného, a to je to, že některé státy mohou kryptoměny na svém území zakázat. Na to nikdo moc do této chvíle nepomyslel, ale například Jižní Korea, která je posvátnou mekkou tohoto platidla, uvedla, že přemýšlí o úplném zákazu obchodu a transakcí. Taková regulace by bezpochyby zapříčinila náhlý pád a drastický pokles ceny, protože ještě před nabytím účinnosti zákazu by se tisíce majitelů snažili bitcoin prodat za co nejlepší cenu. A co zabrání ostatním majitelům ji odkoupit za naprosto minimální cenu ve velkém od zoufalců, kteří by pomalu za dobrý odprodej skočili z okna.
Je to nebezpečná doba, zvláště, pokud někdo doslova napumpoval celý svůj majetek do této ne zrovna stabilní měny. A je to také neskutečný argument pro ten druhý tábor, který tvrdí, že to je všechno jenom bublina, která jednou praskne. TO se ale ještě uvidí.