Na výběr je spousta druhů mixérů, od těch základních, kdy se musí ovoce nadrobno nakrájet a až poté rozmixovat, po pokročilé, které zvládají připravit nutriční nápoje či polévky. Je spousta modelů, které zvládají různé funkce. Před samotným výběrem bychom si mě uvědomit, k čemu přístroj chceme používat. Pokud nám stačí základní model, který rozmixuje ovoce a zeleninu, můžeme se řídit pouze designem a cenou přístroje. Pokud hodláme do smoothie přidávat oříšky či kostky ledu, musíme se poohlédnout po výkonnějším přístroji. A jak tedy vybrat ten pravý model?
Samotný výkon úzce souvisí s příkonem, který čím větší bude, tím bude přístroj výkonnější. Nižší příkon může způsobit, že přístroj nebude dostatečně funkční nebo se bude přehřívat. A jaká je tedy ideální výše příkonu? Pohybuje se mezi 300 – 500 W. Takový model dokáže rozmixovat i zmrzlé ovoce či led. Přístroj s minimálním příkonem (180 W) pak bude sloužit pouze pro příležitostné používání při zpracování měkkého ovoce a zeleniny. Pro oblíbence semínek se pak doporučuje příkon alespoň 1000 W. Vyšší příkony potom umožňují v přístroji připravovat i nutriční koktejly.
Rozhodujícím faktorem může být také rychlost mixování, kterou udává počet otáček. Čím je tento počet větší, tím rychleji bude smoothie hotové. Nejnižší počet je 10 000 otáček za minutu, ideální je ale počet dvojnásobný. Rychlost mixování lze ovlivnit také nastavením počtu rychlostí, které lze zvyšovat dle použitých surovin. Většina mixérů má ale rychlost jen jednu a ta je dostačující. Výrobci uvádí také maximální dobu nepřetržitého provozu, která by neměla být kratší než 2 minuty.
Také počet nádob může být pro někoho důležitý. Některé modely nabízí pouze jeden základní, ve kterém se také mixuje, jiné jeden i více náhradních o různých velikostech. Většinou jsou vyráběny z plastu, někdy také ze skla či nerezu.
Co se týká materiálu samotného přístroje, je buď plastový nebo z nerezové oceli. Ten je sice dražší, než plastový, ale zato je odolnější, stabilnější a výkonnější. Sekací nože by měly být výlučně z kovu, plastovým se raději vyhněte.
Smoothie mixéry mají také nejrůznější funkce. Mezi základní patří pulzní funkce, která se spouští stisknutím a následným držením tlačítka a způsobí, že přístroj funguje na plný výkon a zároveň se nepřehřeje. Některé modely mají přednastavené programy pro různé druhy surovin, po ukončení programu se přístroj sám vypne. Speciální je pak mixování ve vakuu, kdy se z nádoby odsaje vzduch a ingredience si díky tomu zachovají chuť, barvu a živiny. Mezi dalšími funkcemi jsou například drcení ledu, příprava polévek, omáček či dětské výživy.
0